Przedsiębiorstwo UNI–GEO jest firmą geologiczną, która od wielu lat świadczy kompleksowe usługi związane z przygotowaniem i realizacją inwestycji instalacji dolnego źródła ciepła dla systemów pomp ciepła.

Ekologiczne rozwiązanie

zielona-ziemiaPompy ciepła należą do grupy urządzeń grzewczych wykorzystujących energię solarną, kumulowaną w ziemi, powietrzu lub wodzie. Gruntowa pompa ciepła jest w stanie przetworzyć około 2.5 kW energii elektrycznej, która jest używana przez sprężarkę na około 10 kW energii używanej do grzania, pobierając przy tym około 7.5 kW z gruntu. Pompy są urządzeniami praktycznie bezawaryjnymi, bezobsługowymi oraz bardzo tanimi w utrzymaniu. Jest to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ nie emituje żadnych trujących gazów, czy spalin. Z powodzeniem może być alternatywą dla starych kotłów grzewczych. Do pomp ciepła nie potrzebujemy dodatkowych pomieszczeń na skład paliwa, ani komina. Urządzenia oraz pomieszczenia, w których są umieszczone nie wymagają specjalistycznych warunków, okresowych przeglądów lub czyszczenia. Żywotność takiego rozwiązania szacuje się na około 20-25 lat, co oznacza, że w tym okresie maszyna powinna pracować bez napraw głównych.

Najtańsze ogrzewanie

zielone-pieniadzeEksploatacja pompy jest jednym z najtańszych sposobów ogrzewania gospodarstw domowych oraz pozyskiwania ciepłej wody. Technologia sprawdza się idealnie wraz z niskotemperaturowymi systemami grzania tj. pracującymi w temperaturze od 35 do 55 stopni C. Dla jeszcze lepszego efektu polecamy połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Z kolei w przypadku zastosowania ogrzewania grzejnikowego należy zwiększyć powierzchnię grzejników nawet trzykrotnie w stosunku do branego pod uwagę. Zmianę dyktuje fakt, iż temperatura wody w obiegu, w przypadku pompy ciepła, wynosi maksymalnie 55 stopni C. Technologia ta może być użyta także do ogrzewania wody użytkowej.

Działania pompy ciepła

lodowka-schematSystem grzewczy pompy ciepła ma trzy obiegi: dolne źródło, górne źródło, obieg termodynamiczny. Parownik odpowiada za łączenie obiegu termodynamicznego z obiegiem dolnym, a skraplacz za łączenie go z górnym. Dolne źródło odbiera ciepło i przekazuje je do kolejnego etapu jakim jest parownik, skąd następnie odbiera je czynnik termodynamiczny. Górne źródło poprzez skraplacz odbiera ciepło od czynnika termodynamicznego i przy pomocy wody rozprowadza do ogrzewania właściwego. Proces ten może istnieć dzięki napędzającej całość sprężarce. Odpowiada ona za sprężenie pary czynnika termodynamicznego, co z kolei podnosi jej temperaturę. Gorąca para oddaje swoje ciepło do skraplacza skraplając się w wyniku ochładzania. Następnie czynnik jeszcze pod ciśnieniem przepływa przez rozprężony zawór. W wyniku tego gwałtownie się ochładza i płynie przez parownik odbierając ciepło od czynnika dolnego źródła. Na koniec czynnik termodynamiczny jest odparowywany, a para powstająca w wyniku tej reakcji jest zasysana przez sprężarkę.

Kolektory pionowe

kolektory-pionowe-schematPrzedsiębiorstwo geologiczne UNI–GEO wyspecjalizowało się w wykonywaniu najbardziej wydajnego i solidnego rodzaju dolnego źródła ciepła tj. kolektorów pionowych. Mają one wiele zalet, przede wszystkim niewielką ilość miejsca, które jest niezbędne do ich wykonania (szczególnie w porównaniu z wymiennikami poziomymi), korzystniejsze warunki pracy pompy ciepła (stałe pozyskiwanie ciepła Ziemi bez wpływu warunków pogodowych), lepsza praca w warunkach letnich (wykorzystanie chłodzenia naturalnego i szybsza regeneracja termiczna dolnego źródła ciepła).
Pionowe wymienniki gruntowe wykonywane są najczęściej do głębokości około 100 m choć teoretycznie ich maksymalna głębokość jest ograniczona jedynie parametrami sprzętu wiertniczego.