Sondowania dynamiczne
Sondowania podłoża gruntowego sondami dynamicznymi stanowią szybkie i proste badania polowe. Niniejsze badanie polega na określeniu oporu, jaki stawia grunt przy dynamicznym zagłębianiu końcówki sondy. Do pogrążania końcówki w grunt służy młot o określonej masie, swobodnie spadający z wymaganej wysokości. Liczba uderzeń młota, potrzebna do zagłębienia sondy o pewną stałą głębokość, przeliczana jest na odpowiedni parametr geotechniczny.
Sonda DPSH
Sonda DPSH to uniwersalne urządzenie przeznaczone do mechanicznego sondowania przy zastosowaniu obciążników o wadze 10, 30, 50, 63,5 kg, sondowania sondami rdzeniowymi RKS oraz sondami typu SPT. Posiada możliwość regulacji wysokości spadu podbijaka od 500 do 750 mm oraz zwiększenia jego ciężaru. Podbijak pozwala na uzyskanie prób próbnikami wbijanymi(okienkowymi) o średnicy 80 mm.
Sonda DPSH pozwala zgodnie z normami DIN (EN) na wykonanie wszystkich rodzajów sondowań.
Urządzenie DPL
Inaczej zwane sondą dynamiczną SD-30. Służy do oceny i kontroli stanu zagęszczenia gruntów sypkich do głębokości 20 metrów.
Urządzenie DPM
Inaczej zwana sondą dynamiczną SD-10. Służy do oceny i kontroli stanu zagęszczenia gruntów sypkich do głębokości 6 metrów.
Sondowanie ścinające
Sondowania sondą stożkowo – krzyżakową SLVT to metoda badań podłoża gruntowego do głębokości 6-10 m. Celem sondowań jest wydzielenie w podłożu gruntów słabonośnych oraz ocena ich parametrów wytrzymałościowych. Grunty słabonośne w sondowaniach zaznaczają się jednoznacznie niskimi wartościami wytrzymałościowymi gruntu na ścinanie.
Sejsmika powierzchniowa CSWS i SASW
Badania metodą sejsmiki powierzchniowej SASW (Spectral Analysis of Surface Waves) i CSWS (Continuous Surface Wave System) służą do określenia sztywności gruntów wyrażonej modułem ścinania Gmax, bądź modułem Younga E. Metoda ta jest przydatna w różnego rodzaju zadaniach z zakresu geologii inżynierskiej np. na potrzeby wykonania dokumentacji geologicznej dla farm wiatrowych.
Penetrometr
Badanie penetrometrem jest przydatne do oceny konsystencji gruntów mało spoistych, dla których tradycyjny sposób jest kłopotliwy z powodu trudności wykonania ich wałeczkowania. Penetrometr został wykonany w ten sposób, aby odczyt na jego skali odpowiadał jednostkowej wytrzymałości gruntu na jednoosiowe ściskanie.